Kúsok duše na plátne

Keď som bola malá, veľa som kreslila. Ocitala som sa tak vo svete farebných príbehov a fantázie. Pamätám si hodiny výtvarnej, ako sme sa uhlíkom pokúšali namaľovať krajinu alebo sme vytvárali koláže či maľovali pastelom. Bolo to úžasné a až teraz som si spomenula prečo.

S maľovaním som prestala v odbodí dospievania a vrátila som sa k nemu pred niekoľkými rokmi. Môj prvý pokus skončil v koši po tom, ako som sa pokúšala namaľovať na plátno obrázok z časopisu. S pocitom, že neviem maľovať a so sklamaním zo seba samej som štetec nechytila do ruky niekoľko mesiacov.

Avšak môj vnútorný hlas, že by som mala maľovať, sa už nedal ignorovať. Kúpila som si nové farby, kopec štetcov, plátna a prihlásila sa na krátky kurz maľovania akrylom. Nenaučila som sa na ňom žiadne techniky, no prebudil vo mne obrovskú chuť maľovať.

Hľadala som inšpiráciu, nápad, čo by to mohlo byť a ako by mal obraz vyzerať. V hlave mi vírili myšlienky, na internete som sledovala rôzne techniky, no odhodlala som sa a chytila štetec do ruky. Výsledné dielo bolo síce pekné, avšak stále mu niečo chýbalo.

V kútiku duše som cítila, v čom to je, len som nevedela prísť na to, ako uskutočniť zmenu, aby môj obraz ožil a vysielal odkaz či príbeh do sveta. 

A pritom riešenie je tak jednoduché. Stačí vypnúť hlavu a nechať sa viesť intuíciou. Nerozmýšľať o tom, ako začať a čo namaľovať. Jednoducho si namiešať farby podľa aktuálneho pocitu či vnútorného stavu, zobrať štetec a nechať ruku, nech sa hýbe tak, ako chce. 

To, že maľovať je možné aj týmto spôsobom, mi ukázala tvorivá žienka Ingrid Kotovová Silmarila v jej INTU-ateliéri, kde môžem len byť a užiť si farebné tvorenie len sama so sebou a pre seba.

Uprostred vnútorného procesu

Postupne, ako svojou maľbou zachytávam svoje pocity a emócie, mi pred očami naskakuje vnútorný obraz toho, čo potrebujem na plátno zachytiť. Ocitám sa tak uprostred svojho procesu, vidím niť svojho príbehu, ktorá ma úžasným spôsobom spája s tým, čo sa objavuje na obraze.

Sila maľovania

Maľovanie týmto spôsobom má obrovskú silu a navyše ma napĺňa, teší, inšpiruje a motivuje k ďalšiemu tvoreniu. A pritom nemusím byť profesionálnym maliarom či umelcom, môj obraz nemusí korešpondovať s nikým a ničím, nemusí sa nikomu páčiť, pretože o to to v tomto prípade nejde.

Ivana Ihnátová

Ivana Ihnátová
Som tvorivá duša, ktorá miluje, keď môže používať svoje ruky na to, aby mohli vznikať osobné originálne diela. Cez kreativitu ukazujem iným, ako sa dotknúť seba, aby sa mohli naladiť na svoju dušu a vlastný prúd intuície.Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára.