Koučing ako zrkadlo do duše

Mnohí tento pojem už dávno poznáte a viete aj to, čo je jeho cieľom, no je veľa z vás, ktorí ste o koučingu nikdy nepočuli alebo ste mu nevenovali pozornosť. To je úplne v poriadku, pretože veci do nášho života prichádzajú v tú pravú chvíľu, tak ak čítate tieto riadky, pre vás práve nastala.

V čase, keď som sa s ním zoznamovala ja, vedela som len okrajovo, o čo vlastne ide. Vďaka mojim učiteľom som sa do tejto metódy sebapoznávania zamilovala a rozhodla som sa, že ju budem využívať nielen vo svojom osobnom živote, ale aj vo svojej práci.

Ak sa rozhodnete prísť za koučom, pretože vo svojom živote chcete niečo vyriešiť, pochopiť, urobiť dôležitý krok či sa k niečomu odhodlať, môže vás prvý kontakt buď veľmi potešiť, milo prekvapiť alebo aj sklamať. Podľa toho, s akými očakávaniami za koučom prichádzate a čo od neho chcete.

Najlepšie by bolo, keby ste žiadne očakávania nemali. Prečo? Pretože, ak si dopredu naplánujete, o čom budete hovoriť a budete si predstavovať, ako bude celé stretnutie prebiehať, nepovedie vás vaša vnútorná múdrosť a nedostanete sa presne tam, kde máte byť.

Pýtate sa, čo to vlastne je vnútorná múdrosť? Čo vás to má viesť? Odpoveď je jednoduchá. Kouč verí v to, že každá ľudská bytosť má v sebe všetky predpoklady k tomu, aby si vyriešil každú situáciu sám. Kouč je pri tomto procese len sprievodcom alebo asistentom, ktorý vás k vlastnej múdrosti navedie, bude vás sprevádzať do vášho vnútra, kde nájdete odpovede na všetko.

Prostredníctvom kouča môžete prísť na to, čo je vo vás, aké konkrétne kroky potrebujete urobiť, čo by ste mali zmeniť, aby ste opäť boli šťastní, spokojní, úspešní či milovaní.

V spoločnosti takéhoto asistenta sa nedočkáte, že bude s vami preberať vašu minulosť, vaše traumy či negatívne udalosti, ktoré sa vám udiali. Naopak, kouč sa bude pýtať na to, čo sa musí stať, aby ste sa dostali tam, kde chcete byť. To znamená, že sa zameriava na to, čo je vo vás teraz, aké myšlienky a pocity vás zamestnávajú, čo chcete pre seba dosiahnuť, aké máte ciele, sny… Ide teda o rozhovor. Kouč sa pýta, klient odpovedá, resp. si píše.

Čo sa mi na koučingu veľmi páči, je skutočnosť, že kouč sa na klienta nikdy nepozerá z pozície niekoho väčšieho, ako ste vy sami. Naopak, vy ste tí prví a kouč – sprievodca je ten druhý. Vy ste komplexná celistvá bytosť, ktorá sa práve nachádza na nejakej križovatke, v určitej situácii, rovnako ako my všetci.

Kouč je vaším fanúšikom, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa, ktorou cestou ďalej pôjdete. Bude pri vás stáť, keď si uvedomíte, čo vás doteraz brzdilo. Bude vás podporovať, aby ste sa odhodlali nazrieť do svojho vnútra a stretnúť sa so samým sebou. Bude vás motivovať, aby ste sa k svojmu cieľu či snu dopracovali a bude sa tešiť, keď ho už nebudete viac potrebovať, pretože to, čo ste toľko hľadali, ste už našli :-).

Ivana Ihnátová
Som tvorivá duša, ktorá miluje, keď môže používať svoje ruky na to, aby mohli vznikať osobné originálne diela. Cez kreativitu ukazujem iným, ako sa dotknúť seba, aby sa mohli naladiť na svoju dušu a vlastný prúd intuície.Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára.