Čaro a sila kraniosakrálnej terapie ma dostali

S kraniosakrálnou terapiou som sa prvýkrát zoznámila na kurze šamanskej kraniosakrálnej terapie. Pravdupovediac som pred kurzom netušila, čo ma čaká a o tejto terapii som nevedela absolútne nič.

Niekedy nám do života vplávajú i nečakané a neplánové udalosti a za túto som naozaj vďačná.

Ocitla som sa na oboch stranách vzťahu, ktorý vzniká medzi klientom a asistentom. Vyskúšala som si, aké to je byť tým, ktorého asistent sprevádza do nepoznaného vnútorného sveta, a aj tým, ktorý sprevádza.

Na jednej i druhej strane, ako klient i ako asistent, som sa približovala sama k sebe a zároveň spoznávala čaro a neuveriteľnú silu kraniosakrálnej terapie.

Kranio ako prejav kreatívnej schopnosti duše

Dalo by sa povedať, že pri kraniosakrálnej terapii ide o umenie – nikdy neviete, kam vás to zavedie a čo bude výsledným dielom. Rovnako ako je ním i sám život. Práve pre to si ma kraniosakrálna terapia získala a mám obrovskú chuť objaviť všetky jej zákutia, tajomstvá, mystériá. Nejde totiž o mechanickú techniku, pri ktorej len bezducho ležíte na lehátku a necháte terapeuta, aby si odviedol svoju prácu. Ide o omnoho viac.

V dotyku je všetko

Kľúčom sú citlivé ruky asistenta, ktorými sa vás dotýka na určitých miestach tela, a to s úctou, láskou, rešpektom a s vedomím, že vaše telo je studnicou múdrosti, z ktorej, ak jej to umožníte, môžete neustále čerpať. Úžasné pri kontakte – dotyku je to, že medzi vaším telom (kožou, tkanivami, kosťami či tekutinami) a rukami asistenta začne prebiehať komunikácia, tzv. životná sila, ktorá je jadrom kraniosakrálnej terapie.

Rieku života riadi vyšší princíp

Táto životná sila, ktorá sa tiež nazýva dych života, je v našom tele v neustálom pohybe, ktorú riadi a reguluje vyšší inteligentný princíp, a to je pre mňa niečo, pred čím sa skláňam. Pretože nás riadi nekonečná múdrosť a univerzálny zákon, ktorého existenciu nedokáže zatiaľ nikto s istotou vysvetliť, no jedno je isté – a to, že je to tu a sme toho súčasťou. Každý jeden z nás. Sledovať to i z pozície kraniosakrálneho asistenta, i klienta, je pre mňa zážitok, škola, pokora, ale i radosť, dôvera a láska.

Dych života prúdi telom ako rieka, dotýka sa každučkej časti, každej bunky, a to po celý život. Akonáhle na niektorom mieste zamrzne, prichádzajú ťažkosti.

 

„Ten istý prúd života, ktorý dňom i nocou koluje v mojich žilách, preteká i svetom a tancuje v melodickom rytme. Je to ten istý život, ktorý radostne vyráža z prachu v bezpočetných steblách trávy a pučí vo vlnách lístia a kvetov. Je to ten istý život, ktorý sa hojdá v oceánskej kolíske života a smrti, v cyklickom striedaní.

Rabíndranáth Thákur

Od zamrznutia k rozpusteniu

Cieľom kraniosakrálnej terapie je uvoľniť, spriechodniť či opäť rozpustiť zamrznuté miesta v tele, v ktorých dochádza k obmedzenému alebo žiadnemu pohybu, a tým naštartovať samoozdravný systém tela. Úžasné na tejto terapii je to, že pozornosť a citlivé ruky asistenta dokážu dať životnú silu opäť do pohybu. Tým, že sa naladí na jemné rytmy, ktoré vytvára dych života, povzbudzuje prejavy zdravia, a tým mobilizuje samoliečebný proces.

Ivana Ihnátová

Ivana Ihnátová
Som tvorivá duša, ktorá miluje, keď môže používať svoje ruky na to, aby mohli vznikať osobné originálne diela. Cez kreativitu ukazujem iným, ako sa dotknúť seba, aby sa mohli naladiť na svoju dušu a vlastný prúd intuície.Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára.